Kayıt Ol

Sitemizdeki birçok özellikten yararlanabilmek için lütfen kayıt olun ve deneyiminizi bir üst seviyeye çıkarın.

Zaten hesabınız var mı? Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Şifrenizi kolay bir şekilde buradan sıfırlayıp, yeni şifreniz ile değiştirebilirsiniz.

Şifreyi hatırlıyor musunuz? Giriş Yap
İçerik Gönder
3 dakika okunma süresi
1 Yorum
97

Seçim Sonrası Nasıl Olacak: Erdoğan ne zaman yemin edecek? Bakanlar ne zaman açıklanacak?

Seçim Sonrası Nasıl Olacak: Erdoğan ne zaman yemin edecek? Bakanlar ne zaman açıklanacak? Seçimlerin tamamlanmasının ardından, sürecin nasıl işleyeceği büyük bir merak konusu haline geldi. Beklentilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu Cuma veya haftaya Salı günü Genel Kurul’da yemin edecek. Ayrıca, kabine ve devletin üst düzey yöneticileri de şekillenerek görevlerine başlayacak. İçindekiler gizle 1 Seçim Sonrası […]

webtehaber 10 ay önce
Seçim Sonrası Nasıl Olacak

Seçim Sonrası Nasıl Olacak: Erdoğan ne zaman yemin edecek? Bakanlar ne zaman açıklanacak? Seçimlerin tamamlanmasının ardından, sürecin nasıl işleyeceği büyük bir merak konusu haline geldi. Beklentilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu Cuma veya haftaya Salı günü Genel Kurul’da yemin edecek. Ayrıca, kabine ve devletin üst düzey yöneticileri de şekillenerek görevlerine başlayacak.

Seçim Sonrası Nasıl Olacak: Erdoğan ne zaman yemin edecek? Bakanlar ne zaman açıklanacak?

Seçim Sonrası Nasıl Olacak
Seçim Sonrası Nasıl Olacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugün kesin sonuçları açıklayarak Milletvekili Genel Seçimi’nin resmi sonuçlarını duyuracak. Bu sonuçların ardından, milletvekilleri 2 Haziran Cuma günü Meclis Genel Kurulu’nda yemin edecek ve Meclis Başkanı seçimi için 5 günlük adaylık süreci başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise yemin töreni için iki farklı taslak program hazırlanmış durumda. Buna göre, Erdoğan ya 2 Haziran Cuma günü milletvekili yeminlerinin ardından TBMM’de Cumhurbaşkanı andını içerek göreve başlayacak ya da 6 Haziran Salı günü yemin edip hemen ardından yeni kabinesini açıklayacak.

YSK’nın bugün kesin sonuçları açıklaması bekleniyor. Bu sonuçların açıklanmasının ardından TBMM’de milletvekillerinin yemin süreci başlayacak ve Meclis Başkanı seçimi için adaylık süreci işlemeye başlayacak. Mevcut planlamaya göre, 2 Haziran Cuma günü milletvekilleri yemin edecek ve 5 gün süren adaylık sürecinin ardından Meclis Başkanı seçimi gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi için ilk iki turda üçte iki çoğunluk gerekiyor. Eğer bu çoğunluğa ulaşılamazsa üçüncü turda salt çoğunluk yeterli olacak. Mevcut milletvekili dağılımı göz önüne alındığında, Meclis Başkanlığı seçiminin üçüncü turda sonuçlanması bekleniyor. Yeni seçilen Meclis Başkanı, 2 yıl boyunca bu görevi üstlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabine için iki ayrı taslak üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Planlara göre, Erdoğan 1 Haziran Perşembe günü Moldova’ya gidecek ve 2 Haziran Cuma günü öğlen saatlerinde Anıtkabir ziyaretinin ardından TBMM’de yemin edebilir. Aynı akşam Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde göreve başlama töreni düzenlenmesi ve yeni kabine açıklanması planlanıyor. Ancak Erdoğan’ın yemin töreni 6 Haziran Salı gününe kadar da ertelenebilir. Yeni kabine, milletvekili yemin töreninden önce oluşması bekleniyor.

Bu süreçte gözler, yeni kabinede olacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dahil olmak üzere tüm kabine üyeleri milletvekili oldu. Kabine üyelerinin görev süreleri, Meclis Genel Kurulu’nda yemin etmelerinin ardından sona erecek.

Yorumlar

1
Şüden Kitap Konusu Nedir? Anlamı Nedir? (2023) – webtehaber
1 yıl önce

[…] kızı olan bir kadın tarafından yazıldığını açıklıyor. Kitap, Benan adındaki genç bir kadının babasıyla birlikte yabancı bir ülkede yaşarken, bir Yahudi genciyle yaşadığı aşkı konu […]

beforeafter